Linkor Systemy Informatyczne

o nas oprogramowanie na zamówienie linux - usługi kontaktLinux jest system operacyjnym nie należącym do żadnej firmy. Nie grozi mu więc nagłe zniknięcie z rynku z powodu bankructwa lub braku dalszego zainteresowania producenta. Dzięki swej niezawodności zyskał uznanie w kręgach biznesowych na całym świecie. Nie jest on domeną grupy studentów chcących lepiej poznać mechanizmy działania systemów operacyjnych. Uzyskał komercyjne wsparcie od wielu liczących się graczy na rynku technologii informatycznych. IBM, Sun, HP nie tylko deklarują zainteresowanie tym systemem, lecz aktywnie go wspierają, tworząc w pełni profesjonalne produkty na nim oparte.

Linux jest systemem o Otwartym Źródle (Open Source), czyli jest rozprowadzany wraz z kodem źródłowym. Ponadto jest darmowy w pełnym tego słowa znaczeniu, nie jest objęty żadnymi ukrytymi opłatami licencyjnymi. Co więcej licencja GPL na której jest oparty gwarantuje, że wszelkie jego modyfikacje muszą pozostać dalej dostępne dla innych. Oznacza to, że każdy może aktywnie uczestniczyć w jego rozwoju. Nie jest jednak prawdą, że nie można sprzedawać aplikacji napisanych z wykorzystaniem Wolnego Oprogramowania. Nie ma więc żadnych przeszkód do tworzenia w pełni komercyjnych aplikacji działających na tej platformie.

Cała linuksowa rewolucja została zapoczątkowana przez młodego studenta informatyki uniwersytetu w Helsinkach - Linusa Torvaldsa. Opublikował on w sieci, na poczatku lat 90, kod jądra nowego systemu, który zainteresował wielu Internautów. Idea Wolnego Oprogramowania jest nieco starsza, jednak to od tamtego czasu wywołała ona prawdziwą rewolucję w przemyśle informatycznym.

Przeciwnicy Linuxa protestują - czy coś co jest za darmo, może być warte uwagi? Oczywiście! Dobrze skonfigurowany Linux jest przyjaznym i bezpiecznym środowiskiem do pracy w sieci. Większość serwisów internetowych pracuje pod kontrolą Apache'a - darmowego serwera WWW. Sklepy internetowe opierają się na bazach danych MySQL i PostgreSQL, a poczta elektroniczna jest rozprowadzana przy użyciu Sendmaila. Wszystko to programy darmowe, stworzone przez entuzjastów idei Wolnego Oprogramowania.

Skoro potentat na rynku systemów operacyjnych, Microsoft, uznał Linuksa za realne zagrożenie dla swej dalszej ekspansji, to czy my możemy sobie pozwolić na jego zignorowanie? Nie warto wybierać rozwiązań najdroższych, skoro można wybrać najlepsze.

© 2000-2006 Linkor Systemy Informatyczne .::. Linux - administracja, Internet, oprogramowanie .::.
44-100 Gliwice, ul. Daszyńskiego 5, +48 32 2304904