Linkor Systemy Informatyczne

o nas oprogramowanie na zamówienie linux - usługi kontakt



  • FTP
    FTP (ang. File Transfer Protocol) jest protokołem stosowanym w internecie, służącym do przesyłania plików. Obecnie każda nowoczesna przeglądarka sieci, jak również wiele programów zarządzającymi plikami (Norton Commander, Windows Commander) ma wbudowaną obsługę protokołu FTP. Nie jest więc konieczna instalacja żadnego dodatkowego oprogramowania do jego obsługi.
    Dostęp do serwera FTP może być publiczny, bądź też ograniczony hasłem. Możliwe jest również zróżnicowanie dostępu do plików dla różnych grup użytkowników.
  • DNS
    DNS (ang. Domain Name System) jest systemem zamieniającym nazwy komputerów na ich adresy IP stosowane w sieci. System jest rozproszony, tzn. baza danych opisująca nazwy wszystkich komputerów w internecie nie znajduje się w jednym miejscu, lecz jest rozdzielona na wiele komputerów pełniących rolę serwerów DNS.
    Do wygodnego korzystania z sieci konieczne jest posiadanie DNSu, co umożliwi wpisywanie nazw komputerów (np. www.firma.pl) zamiast ich cyfrowych adresów (np. 215.210.145.11). Możliwe jest korzystanie z ogólnodostępnych serwerów DNS, jednak posiadanie własnego systemu tego typu w lokalnej sieci posiada kilka zalet. Można wtedy przechowywać adresy wszystkich komputerów w firmie w jednym miejscu i odwoływać się do nich nawet jeśli nie posiadają Państwo stałego dostępu do internetu. Ponadto serwer DNS przechowuje odpowiedzi na ostatnio przesyłane zapytania, dzięki czemu proces odnalezienia przez przeglądarkę adresu komputera, z którym się często łączymy, następuje nieco szybciej.
  • Firewall
    Firewall (dosł. zapora ogniowa) chroni sieć lokalną przed niepowołanym dostępem osób z zewnątrz. Pozwala również na obserwację, czy nikt nie próbuje włamać się do sieci chronionej firewallem. Aby w pełni spełniał swoją funkcję powinien być zainstalowany na osobnym komputerze, który jest jedynym wyjściem z sieci lokalnej na internet. Jednak nawet uruchomienie firewalla na serwerze mającym uruchomione inne usługi znacznie podnosi bezpieczeństwo sieci lokalnej.
  • IP Masquerading
    IP Masquerading (przesłanianie adresów IP) polega na zamianie adresu komputera z którego inicjowane jest połączenie, na adres komputera który jest bramką do internetu. Dzięki temu z jednego połączenia telefonicznego może korzystać dowolna ilość stacji roboczych. Także tylko na jednym komputerze konieczna jest instalacja modemu, co pozwala na obniżenie kosztów wyposażenia firmy w dostęp do internetu.



© 2000-2006 Linkor Systemy Informatyczne .::. Linux - administracja, Internet, oprogramowanie .::.
44-100 Gliwice, ul. Daszyńskiego 5, +48 32 2304904